آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۷۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۲ - ساعت ۱۱:۶
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی :

دغدغه محدودیت گاز صنایع خراسان شمالی پایان می‌یابد

حاجی بگلو گفت :دغدغه محدودیت گاز صنایع استان با انعقاد قرارداد رئیس جمهور با کشور ترکمنستان پایان می‌یابد.
دغدغه محدودیت گاز صنایع خراسان شمالی پایان می‌یابد,خراسان شمالی+بجنورد+صنعت، معدن و تجارت+حسین حاجی بگلو+گاز+ترکمنستان

به گزارش پایگاه خبری بجنا، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حاجی بگلو  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: با توجه به این که خراسان شمالی در پایان مسیر خط انتقال گاز قرار دارد، در فصل زمستان و افزایش سرانه مصرف خانگی، صنایع با مشکل محدودیت گاز مواجه می‌شود.

حسین حاجی بگلو افزود: طی سفر رئیس جمهور به کشور ترکمنستان و انعقاد قرارداد در زمینه ترانزیت و گاز می‌تواند پایانی برای دغدغه محدودیت گاز صنایع در استان باشد.

به گفته وی اگر گاز ۵ استان شمالی که با محدودیت بیشتر مواجه هستند از طریق کشور ترکمنستان توزیع یا از این کشور خریداری شود مشکل محدودیت گاز صنایع استان هم برطرف خواهد شد.

او گفت : برای مصارف گاز در بخش صنعتی، مرکز دیسپاچینگ محدودیتی ایجاد کرده است که صنایع سیمان باید خط‌های تولید را از کار بیندازند یا تولید را کاهش دهند.

حاجی بگلو افزود: با توجه به این که از قبل پیش بینی می‌کردیم که در فصل زمستان با این مشکل مواجه خواهیم شد از طریق وزارت‌های کشور و نفت درخواست کردیم که مرکز ذخیره ما از ۱۰ روز به یک ماه افزایش یابد تا بتوانند سوخت مازوت تهیه کنند این در حالی است که ۲۰ روز ذخیره سازی برای ما در نظر گرفته شده است و اکنون صنایع سیمان در سطح ملی با مشکل مواجه هستند.

او ادامه داد: اکنون صنایع باید به دنبال سوخت جایگزین باشند که مشکلات زیست محیطی را نیز به همراه دارد.

به گفته «حاجی بگلو» برخی صنایع از جمله فولاد اسفراین با پیش بینی محدودیت گاز در فصل زمستان، تولید خود را در فصولی که مشکل گاز نداشتیم افزایش دادند که با این شرایط صنعت سیمان هم این کار را در سال‌های آینده خواهد کرد.

او  همچنین به هزینه‌های بالای حمل سیمان نیز اشاره کرد و گفت: اکنون که سیمان در بورس عرضه می‌شود و سیمان بجنورد هم مورد قبول بسیاری از سازنده‌های استان هاست، اما هزینه‌های بالای حمل و محدودیت سوخت، سیمان بجنورد را با مشکل مواجه کرده است و توجیه ندارد.

اوتصریح کرد: اکنون با این شرایط این صنعت به سمت ضرر و زیان و یا سود اندک پیش می‌رود که در حال حاضر افزایش قیمت هم توجیه پذیر نیست.

انتهای پیام


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا