آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۶۴۴۸
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ - ساعت ۱۴:۵۱
سرپرست کتابخانه های عموی استان خراسان شمالی بیان کرد:

اجرای بیش از ۴۶۰ برنامه فرهنگی توسط کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

سرپرست کتابخانه های عموی استان خراسان شمالی گفت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با شعار "جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم" بیش از 460 برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان، در 3سطح کتابخانه، شهرستان و استان در فضای مجازی و در فضای حقیقی(کتابخانه) ، اجرا می گردد.
اجرای بیش از 460 برنامه فرهنگی توسط کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی,خراسان شمالی+بجنورد+کتاب+مهدی آریان+نشست خبری

به گزارش پایگاه خبری بجنا، صبح روز یکشنبه مهدی آریان سرپرست کتابخانه های عموی استان خراسان شمالی، در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت بزرگداشت هفته کتاب و کتاب خوانی برگزار شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بحث ترویج کتاب و کتاب خوانی بارها سخنانی را داشتند؛ در سال 92 در دیدار ایشان با کتابداران سراسر کشور فرمودند: کتاب و کتاب خوانی می بایست در جامعه رواج پیدا کندو این مساله بر عهده تمامی دستگاه هایی مسئول می باشد. 

آریان گفت: در طی 2سال گذشته اقدامات و فعالیت هایی خوبی در سطح کتابخانه های سطح استان در جهت توسعه کتاب خوانی صورت گرفته است؛ از این اقدامات می توان به افتتاح کتابخانه مرکز استان با متراژ نزدیک به 4هزار متر، احداث و بهره برداری کتابخانه های مرکزی شهرستان های مانه و سملقان، اسفراین با 2هزارو 200 متر زیر بنا و شیروان با 2هزار و 500متر زیر بنا، بهره برداری از کتابخانه های روستای ارکان و گریوان شهرستان بجنورد و احداث کتابخانه روستای قلعه خانه شهرستان مانه و سملقان و کتابخانه بام شهرستان اسفراین نام برد. همچنین سعی می شود در انتهای هفته کتاب و کتابخوانی، کتابخانه گلستان شهر بجنورد نیز افتتاح شود. 

وی افزود: در حوزه عشایری با همکاری اداره کل امور عشایر کتاب هایی را در اختیار این عزیزان قرار دادیم و پوشش مناطق محروم استان جزء برنامه های همیشگی این اداره بوده است.

سرپرست کتابخانه های عموی استان خراسان شمالی بیان داشت: در حال حاضر تعداد 71 کتابخانه با مجموع 19هزارو 631متر زیر بنا در کل استان مشغول به خدمت رسانی می باشند.

وی بیان داشت: در مجموع کتابخانه های عمومی استان تعداد 60هزار نسخه کتاب وجود دارد. این کتاب ها به صورت مداوم وجین می شوند به این صورت که کتاب های فرسوده، کم مخاطب و بلا استفاده از مجموعه کتابخانه ها خارج می شوند. 

آریان اضافه کرد:  5شاخص اصلی در باب کتابخانه در نظر گرفته می شود؛ تعداد کتابخانه های عمومی که به ازای هر 25هزار نفر 2/06 کتابخانه در سطح استان داریم؛ سرانه کتاب خانه ها به ازای هر 100نفر 2/27 زیربنا داریم؛ نرخ عضویت به ازای هر 100نفر 3/26 می باشد؛ نرخ امانت به ازای هر 100نفر 13/17 و سرانه کتاب به ازای هر 100نفر 99/37 می باشد. 

وی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس، محل اعتبار تامین اعتبار ردیف های جاری کتابخانه ها از محل تایید نیم درصد شهرداری ها می باشد. 

این مقام مسئول ضمن اشاره به تحت شعاع قرار گرفتن کتابخانه های سطح استان با ظهور ویروس کرونا گفت: طی 2سال گذشته به واسطه مصوبات ستاد ملی کرونا، در بسیاری از وضعیت های رنگ بندی عملا کتابخانه های عمومی به علت سرعت پایین در واکسیناسیون افراد جامعه تعطیل بودند. و این مساله باعث ریزش اعضای کتابخانه ها شد. قبل از شیوع این بیماری، نزدیک به 50هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی در سطح استان بودند اما در حال حاضر تعداد افرادی که عضو کتابخانه ها می باشند حدود 28هزارو 200نفر می باشند. 

آریان افزود: با توجه به روند خوب واکسیناسیون افراد جامعه که به همت مسئولین صورت گرفت، به جز در وضعیت قرمز کتابخانه ها با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به فعالیت خود ادامه خواهند داد. هر چند در بازه ای که وضعیت کرونا شدید می شد، ما خدمات خود را ارائه می دادیم؛ در بحث امانت طرح پیک کتاب را در کتابخانه های استان اجرا کردیم. به گونه ای که کتاب های مورد نیاز افراد را بدون مراجعه شخص به کتابخانه با تماس تلفنی کتاب از طریق پیک ارسال می گردید.

وی در ادامه گفت: همچنین فعالیت های فرهنگی خود را به سمت فعالیت های مجازی بردیم و از این بستر در جهت حفظ ارتباط کتابخانه با مخاطبین را حفظ نماییم. 

آریان عنوان کرد: یکی از رخدادهایی که در سطح کشور طی این سال ها صورت گرفته و در استان ما نیز به طبع آن در حال انجام است، جشنواره رضوی است. این جشنواره دارای بخش های مختلفی می باشد که بخش مربوط به مسابقات کتاب خوانی، برعهده نهادهای عمومی کتابخوانی می باشد. ما نیز از این طریق به دنبال ترویج سیره حضرت ثامن الحجج(ع) می باشیم و همواره جزء استان های برتر در جشنواره بودیم. 

سرپرست کتابخانه های عموی استان خراسان شمالی گفت: جشنواره رضوی تا 30آذرماه ادامه خواهد داشت؛ این جشنواره در 3رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار می شود. امسال نیز بخش ویژه جشنواره با موضوع حضرت صاحب الزمان(ع) اجرا می شود.

این مقام مسئول اظهار داشت:  به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با شعار "جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم" بیش از 460 برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان، در 3سطح کتابخانه، شهرستان و استان در فضای مجازی و در فضای حقیقی(کتابخانه) ، اجرا می گردد. این برنامه ها شامل مسابقات کتابخوانی، نقد و رونمایی کتاب، کارگاه های آموزشی و نشست کتابخوان می باشد. همچنین به مناسبت این هفته از تاریخ 23 الی 26آبان ماه عضویت تمامی مردم عزیز استان در کتابخانه های عمومی به صورت رایگان صورت می گیرد.

انتهای پیام/ عبدالله یزدانی


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا