آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۴۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ساعت ۹:۵۲
گفتگو:

موفقیت های کارآفرین جوان سنخواستی از مشکلات کم آبی تا احداث کارخانه فرآوری پسته

کارآفرین نمونه سنخواستی که در بخش کشت و صنعت فعال است با بیان اینکه ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گفت: برای اینکه از خام فروشی جلوگیری کنیم، برای اولین بار در استان شروع به احداث کارخانه فرآوری کردیم.
موفقیت های کارآفرین جوان سنخواستی از مشکلات کم آبی تا احداث کارخانه فرآوری پسته,پسته جاجرم امینی کار آفرین نمونه

به گزارش پایگاه خبری جاجرم پسته یکی از محصولات مهم و استراتژیک کشور است که علاوه برایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم سالانه درآمد ارزی فراوانی برای کشور به همراه دارد.

درچند سال اخیر شهرستان جاجرم یکی از مناطق پسته خیز در سطح استان خراسان شمالی محسوب می‌شود و کشاورزان زیادی با توجه به سازگار بودن درخت پسته با شرایط آب و هوای این شهرستان رغبت به کاشت این محصول استراتژیک می کنند.

روند صعودی کشت پسته از سال ۷۷ آغاز شد و در حال حاضر یک هزار و 600 هکتار از مزارع به زیر کشت باغهای پسته رفته است که از این مقدار ۷۰۰ هکتار بارده بوده و سالانه یک هزار و 50 تن تولید پسته خشک عاید باغداران می شود .

شهرستان جاجرم در حال حاضر دارای ۳ ترمینال فراوری پسته فعال در بخش مرکزی و سنخواست است و آمادگی کامل جهت کار در زمینه فراوری را دارند.

ایجاد ارزش افزوده در هر بخش تولیدی اعم از کشاورزی و یا صنعتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است متاسفانه در کشور ما شاهد خام فروشی اکثر محصولات هستیم.

در مورد پسته هم می توان گفت اگر به سمت ایجاد ارزش افزوده برویم و زنجیره فراوری پسته را تکمیل کنیم می توانیم علاوه بر ایجاد اشتغال در شهرستان، از درآمد خوبی هم برخوردار شویم.

یکی از جوانان پویا و فعال شهرستان جاجرم با تلفیق کشت و صنعت علاوه بر ایجاد کارآفرینی در شهر خود، توانسته است با فرآوری پسته ارزش افزوده خوبی ایجاد کند از همین روی به سراغ این کارآفرین رفتیم تا مصاحبه ای در خصوص فعالیت های کشاورزی و صنعتی اش بگیریم.

عباس امینی 26 ساله ساکن شهر سنخواست که در زمینه کشت و صنعت مشغول به کار است به خبرنگار پایگاه خبری جاجرم در خصوص نحوه ورود به بخش کشاورزی مخصوصا کاشت درخت پسته گفت: در سال 1375_76 پدر بنده در زمانی که شهر ما با کمبود آب مواجه بود شروع به کشت پسته کرد چون محصول پسته آب زیادی مصرف نمی کرد.

وی با بیان اینکه رفته رفته به نسبت محصولات دیگر خوب جواب گرفتیم گفت: این محصول درآمد بهتری برای ما داشت و کم کم سطح کشت پسته را افزایش دادیم.

کارآفرین سنخواستی ابراز داشت: برای اینکه از خام فروشی جلوگیری کنیم، برای اولین بار در استان شروع به احداث کارخانه فرآوری کردیم. خیلی توانستیم دوستان و همسایه های خودمان و دیگر کشاورزان منطقه رو ترغیب کنیم به کشت پسته و اولش خیلی سخت بود. هیچکس راضی نمیشد. می‌گفتند مدت زمانی که تا پسته بخواهد بار بدهد زیاد است و برای ما صرفه اقتصادی ندارد.

عباس امینی گفت: با سرمایه گذارانی که از شهر های دیگر آمدند کاشت محصول پسته در شهر سنخواست بالاخره شروع شد و در سنخواست و شهرستان کشت پسته وسعت گرفت. خیلی ها ترغیب شدند که این کشت رو انجام بدهند

وی از انگیزه خود برای فراوری پسته گفت و ابراز داشت: بلاخره هر کاری که بشود انجام داد تا ارزش افزوده ایجاد کرد بصرفه تر است و فراوری پسته برای مردم منطقه هم مفید بود.

این کشاورز جوان افزود: دولت هم خیلی حمایت های خوبی از این بخش می‌کرد. صندوق‌ توسعه ملی روی این قسمت دست گذاشت. وام های با بهره پایین به ما دادند.و  کار فرآوری پسته را شروع کردیم  خداروشکر خیلی عالی جواب گرفتیم. بعد از اینها اعتماد مردم به ما زیاد بود. چون پسته یک محصولی هست که هر کسی و هر جایی فرآوری نمی‌کند. هر کسی نمی‌تواند این کار رو انجام بدهد. خداروشکر اعتماد مردم به ما زیاد بود کار ما رونق گرفت.

وی ابراز داشت: شروع کردیم به خرید و فروش پسته در منطقه با بازار های هدف زیادی ارتباط برقرار کردیم. بعد توانستیم  مجموعه خوبی تشکیل بدیم با نیروهای خوب البته قبلش برای پروش ماهی و گاو داری اقدام کرده بودیم اونها رو هم به نحوه احسنت به پایان رسوندیم.

امینی از حمایت دولت در بخش صنعت و کشاوری سخن گفت و بیان داشت: دولت در لوله کشی از ما حمایت کرد همه اراضی 300 هکتار اراضی رو لوله کشی کردیم دو تا استخر بزرگ احداث کردیم. سه حلقه چاه عمیق رو به هم اتصال دادیم. زمین ها رو یکپارچه سازی و تسطیح کردیم.

وی با بیان اینکه رفته رفته به سمت مکانیزاسیون کردن بخش کشاورزی رفتیم افزود: کشت ها رو به سمتی بردیم که بتونیم درآمد بالایی به نسبت هزینه کمتری داشته باشیم و دستگاه های مکانیزه وارد کردیم. از جمله کمباین پنبه که برای اولین بار در استان استفاده شد. اولش که خیلی مخالفت هایی داشتیم. بلاخره دستگاه های مدرن است و کشاورز های سنتی این دستگاه ها را قبول ندارند و به سختی با آن کنار می آیند. اما برای افزایش کشت محصول و همینطور بهینه کردن برداشت محصول بطوری که با سرعت و دقت زیادی انجام شود از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است.

وی در پاسخ به این سوال که از مسئولین چه انتظاری دارید گفت:امیدوارم که جهاد کشاورزی و مسئولین حمایت بالایی از مجموعه ما داشته باشند. در استان تنها کشاورزی هستیم که در بخش خصوصی با 38 تا نیروی کار دائم و حدود 100 تا نیروی کار موقت کار می‌کنیم. جایی به همچین ضرفیتی تا الان توی استان نبوده جز کشت و صنعت آستان قدس که آنهم توسط مجموعه آستان قدس رضوی اداره می شود. و مجموعه ما تنها شرکت خصوصی است که با این تعداد نیرو و ظرفیت کاری کار میکند.

این کارآفرین نمونه بخش و شهرستان جاجرم با بیان اینکه تسهیلات تو بخش مکانیزاسیون خیلی مهم است ابراز داشت: امیدواریم تسهیلاتی در این خصوص به ما ارائه بدهند تا بتوانیم بیشتر بخش را به سمت مکانیزاسیون کردن ببریم تا علاوه بر افزایش درآمد برای جوانان سطح بخش اشتغال ایجاد کینم. ما دستگاه های تراکتوری خیلی لازم داریم و یه بخشی هم برای تسهیلات خرید و فروش پسته می‌خواهیم. یه سرمایه در گردش که امیدوارم در سال‌های نزدیک به  آن هم برسیم. تا بتوانیم پسته های بیشتری را مستقیم خرید کنیم کارهای فرآوریش رو انجام بدهیم و به بازاری های هدف ارائه بدهیم.

 

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که سرمایه گذاری اولیه طرح چقدر بوده و سطح شما نسبت به رقبا چگونه است!؟ گفت: سرمایه گذاری اولیه در کارخونه حدود 1و نیم میلیارد بود. در مجموع نسبت به دیگر رقیب های خودمان در بالاترین سطح قرار داریم. دوستان دیگه ای هم بودند ولی خب از نظر حمایت سازمان جهاد واقعا عالی توانستیم بهترین بهره وری رو داشته باشیم.

عباس امینی در انتها ابراز داشت:  ما در مجموعه صادرات کار نمی‌کنیم بیشتر نقش ما فرآوری و دسته بندی هست. هنوز وارد صادرات نشدیم که بخوایم پسته صادر کنیم. ولی ان شاء الله در حال مذاکره هستیم. در سال های آتی این اتفاق هم خواهد افتاد.

 

انتهای پیام


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا