آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۴۳۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۲۱ - ساعت ۹:۵
رییس اداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان شمالی اعلام کرد:

استقبال چشمگیر دانش آموزان از دوره های مهارتی فناوری/دانش آموزان روستایی از طرح ایران مهارت جاماندند

فاطمه فتحی با اشاره به اجرای طرح ایران مهارت برای دانش آموزان متوسطه 1 در استان، گفت: طی دو سال تحصیلی گذشته، بیشترین دوره مهارتی برگزار شده برای دانش آموزان متوسطه 1 در رشته فناوری اطلاعات در شاخه تولید بازی های رایانه ای بود که تقاضا برگزاری آن را داشتند.
استقبال چشمگیر دانش آموزان از دوره های مهارتی فناوری/دانش آموزان روستایی از طرح ایران مهارت جاماندند,

فاطمه فتحی، رییس اداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصراترک اظهار کرد: در نیمه دوم دهه 90، میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای کشور تفاهم نامه ای مبنی بر اجرای طرح ایران مهارت به منظور برگزاری دوره های مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه 1 منعقد شد.

فتحی گفت: در این طرح مقرر شد که مراکز فنی و حرفه ای کشور و آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای پس از نیاز سنجی مدارس، دوره های مهارت آموزی برای دانش آموزان متوسطه 1 در سطح مدارس را برگزار کنند.

وی افزود: طول دوره برگزاری این طرح برای دانش آموزان متوسطه 1 حداکثر 60 ساعت و طی سه سال ( هر سال 20 ساعت)  البته در ساعات مازاد تحصیلی دانش آموزان برنامه ریزی شده است.

رییس اداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان شمالی ایجاد زمینه های مناسب برای مهارت آموزی و بهبود نگرش دانش آموزان به کسب و کار، شناسایی، رشد و شکوفایی استعداد دانش آموزان، آشنایی آنان با حرف و مشاغل همچنین انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

وی بیان کرد: در خراسان شمالی این طرح در سال تحصیلی 99-98 آغاز شد، که در این سال تحصیلی 354 دوره مهارت آموزی در سطح مدارس همچنین در سال تحصیلی 1400-99 نیز هزار و 601 دوره مهارت آموزی در سطح مدارس و فضای مجازی برای دانش آموزان متوسطه 1 استان برگزار شدند.

فتحی گفت: این دوره های آموزشی در مدارس شهری استان برگزار شدند که بیشترین برگزاری این دوره های مهارتی نیز در مدارس هیات امنایی، تیزهوشان و نمونه دولتی متوسطه 1 بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: دوره های آموزشی ارائه شده به این مدارس در شش رشته شامل فناوری اطلاعات در شاخه تولید بازی های رایانه ای، الکترونیک شاخه تعمیرات موبایل، چرم دوزی، هنرهای تجسمی در شاخه نقاشی همچنین صنایع غذایی در شاخه شیرینی پزی بودند.

رییس اداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان شمالی افزود: طی دو سال تحصیلی پیشین، بیشترین دوره مهارتی برگزار شده برای دانش آموزان دختر و پسر متوسطه 1 در رشته فناوری اطلاعات در شاخه تولید بازی های رایانه ای بود که با تقاضای بسیار زیاد این گروه دانش آموزی مواجه شد.

وی در پاسخ به این سوال که 50 درصد از مناطق سکونتگاهی استان، روستاها هستند حال علت جاماندن دانش آموزان متوسطه 1 روستاهای استان در بهره مندی از این طرح چه بوده است؟ اظهار کرد: دولت در این طرح برای حضور آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای در مدارس برای برگزاری دوره های مهارتی هیچ بودجه ای پیش بینی نکرده و مقرر شده است که دانش آموزان باید شهریه این دوره های مهارتی را بپردازند و این در حالی است که پرداخت این هزینه برای تمامی خانواده دانش آموزان بویژه برای دانش آموزان روستایی امکانپذیر نیست.

فتحی با بیان اینکه در سال تحصیلی 99-98 اجرای این طرح با حضور آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای در استان آغاز شد، گفت: مد نظر قرار گرفت که از سال تحصیلی 1400-99، مراکز دولتی فنی و حرفه ای استان نیز برای رایگان شدن برگزاری این دوره های مهارتی در مدارس متوسطه 1 استان پای کار بیایند که انجام آن در دستور کار قرار گرفت تا تمامی مدارس متوسطه 1 تحت پوشش این طرح قرار بگیرند.

وی در ادامه با بیان اینکه این دوره ها طبق دستورالعمل فقط می بایست در سطح مدارس انجام شوند، افزود: تمامی مدارس استان تجهیزات لازم برای دعوت از مراکز دولتی فنی و حرفه ای برای برگزاری دوره های مهارتی برای دانش آموزان خود را نداشتند.

وی افزود: انتقال برخی از تجهیزات از مراکز دولتی فنی و حرفه ای به مدارس نیز وجود نداشت.

رییس اداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خراسان شمالی در ادامه با توجه به اینکه خانواده ها موضوع مهارت آموزی دانش آموز خود را در سبد هزینه خانوار پیش بینی کنند همچنین تصریح کرد: دولت در راستای اجرای این طرح یا بودجه ای را پیش بینی کند و یا اینکه با برگزاری دوره های مهارتی در مراکز دولتی فنی و حرفه ای برای دانش آموزان موافقت شود.

فتحی در خاتمه یادآور شد: برای سال تحصیلی 1401-1400 تمامی آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای استان برای برگزاری دوره های مهارتی در مدارس متوسطه 1 اعلام آمادگی کرده اند.

انتهای پیام/قهرمانی


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا