آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۴۱۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۴/۲۴ - ساعت ۱۰:۳۷
گزارشی از بررسی تاثیر شبکه های اجتماعی بر گسترش بی حجابی؛

تغییر نگاه جامعه نسبت به حجاب، با عادی انگاری بدحجابی/ واقعی شدن بی عفتی در فضای مجازی

حجم بالای تصاویر بدحجابی در شبکه های اجتماعی موجب می شود تا این تصوّر اشتباه در کاربران ناآگاه شکل گیرد که تمام جامعه اینگونه اند و بدحجابی یک رفتار عمومی و عرفی است و این موضوع دقیقاً ترفندی است که در جریان جنگ نرم بر علیه ارزش های اسلامی از جمله حجاب مورد استفاده قرار می گیرد.
تغییر نگاه جامعه نسبت به حجاب، با عادی انگاری بدحجابی/ واقعی شدن بی عفتی در فضای مجازی,

به گزارش پایگاه خبری بجنا، بی‌ حجابی و بد حجابی در جامعه اسلامی ایران، معضلی است كه در سال‌های اخیر با تمركز دشمنان بر جنگ نرم و تبلیغات گسترده در فضای مجازی، ابعاد بزرگتری به خود گرفته است.

حضور گسترده معاندان اسلام و انقلاب در فضای مجازی، جوسازی و فضاسازی علیه مقوله حجاب، باعث شده تا ذهن كودكان و نوجوانان حاضر در این فضاها، به استدلال‌های غلط، نسبت به ارزش‌های اسلامی آلوده شود.

موضوعی كه این شبكه گسترده تبلیغاتی به ظرافت بر آن تمركز كرده، شكستن ارزش و منزلت امربه‌ معروف و نهی‌ از منكر و تعبیر آن به اقدامات قهری و خشونت‌آمیز علیه آزادی انسان است.

درحقیقت، نبرد اصلی دشمنان اسلام با اسلام، بر سر حجاب نیست؛ بلكه حجاب و فریضه امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر، درگاهی است برای فتح تمام ارزش‌های اسلامی و از میان برداشتن تمامی معانی و مفاهیم عمیق اسلام كه بر سر راه ظلم و استكبار قرار گرفته است.

بر همین اساس، لازم است كه آگاهی‌های لازم درخصوص ارزش، ماهیت و جایگاه امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر به جامعه، صورت پذیرد و مردم از خطرات بعدی این هنجارشكنی‌ها در غالب بدحجابی و سایر امور مشابه، آگاه شوند.

غفلت و نا آگاهی برخی دختران و زنان در انتشار تصاویر خصوصی خود در پروفایل‌ها و در صفحات اینستاگرام و فیس بوك از یك طرف و كمپین‌های برنامه ریزی شده ضد حجاب در شبكه های اجتماعی مجازی، نشان از تهدیدی برنامه ریزی شده علیه حجاب زن مسلمان؛ این بار در فضای مجازی دارد.

در واقع حجاب جنبه و نمود ظاهری عفاف و حیا است كه متاسفانه در فضای مجازی به شدت آسیب پذیر شده است، به گونه ای كه حتی به اسم حجاب از آن سو استفاده می‌شود.

 

بسیاری از جرائم اینترنتی و جنسی ناشی از نبود سواد فضای مجازی است

حجت الاسلام محمود حق بجانب، معاون دانشگاه سما و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد، در رابطه با عفاف و حجاب در رسانه های نوین و فضای مجازی، در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این مقوله از دو منظر قابل طرح است؛ یکی، عفاف و حجاب کاربران در فضای مجازی و دوم، شناسایی و بررسی محتواها و فعّالیت های گوناگون درباره عفاف و حجاب در رسانه های نوین و فضای مجازی است.

وی ادامه داد: بسیاری از کاربران به چگونگی رفتار دینی در رعایت ارتباط مبتنی بر عفاف و حجاب آگاه نیستند و موارد متعدّدی در پسندیدن (لایک کردن)، گفت وگوهای برخط، نظردهی زیر مطالب و نظایر آن مشاهده می شود که با ارزش عفاف مطابق نیست.

این مقام مسئول افزود: بسیاری از جرائم اینترنتی و جنسی ناشی از آن، مربوط به نبود سواد اطّلاعاتی، سواد دیجیتال و سواد فضای مجازی، سادگی ها و اعتمادهای کاربران به دوستان اینترنتی، به ویژه از سوی دختران است.

حجت الاسلام حق بجان اضافه کرد: کاربران در ارتباطاتی که از طریق فضای مجازی با یکدیگر برقرار می کنند، به دلیل گمنامی می توانند خود را آن گونه که مایل اند، معرفی کنند.

 

 

ناشناس بودن در فضای مجازی، ارتباط را به سمت بی عفتی می برد

وی یادآور شد: وقتی فرد در شرایط گمنامی قرار دارد، بدون ترس از قضاوت دیگران به افشای خواسته ها و نظرهایش می پردازد. که در این حالت، ممکن است ارتباط وی به راحتی به سوی ارتباطی غیرعفیفانه پیش برود، این در حالی است که همین فرد در دنیای واقعی هرگز نمی تواند چنین رفتارهایی از خود بروز دهد.

این کارشناس مسئول ادامه داد: علاوه براین گمنامی در فضای مجازی باعث می شود که افراد تمایل بیشتری به خودافشایی داشته باشند و بدون ترس از قضاوت دیگران، خواسته ها، نظرها و خاطراتشان را نزد همگان فاش کنند، بنابراین، سطحی از احساسات که ارتباط گران در ارتباطات رایانه واسط منتقل می کنند، حتّی از آنچه در تعامل رو در رو می گذرد، پیشی گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کاربران جوان، به ویژه دختران و زنان، تصاویر خصوصی و غالباً بدحجاب و بدون حجاب خود را در صفحات مجازی به اشتراک می گذارند؛ غافل از اینکه این عمل، مانند آن است که افراد آلبوم تصاویر خصوصی و خانوادگی خود را با شمارگان میلیونی در سطح جهان منتشر کنند.

معاون دانشگاه سما  واحد بجنورد با بیان اینکه شاید بتوان از جنبه هایی، تعامل کاربران در فضای مجازی را همانند بازیگران تئاتر دانست، گفت: ضمن آنکه در ارتباطات فضای مجازی و به ویژه در شبکه های اجتماعی سایبری، کاربران در نقش مخاطبان تئاتر نیز بازی می کنند. افراد در تعامل با یکدیگر، به خوداظهاری می پردازند؛ به طوری که هر آنچه در این نوع از ارتباطات رخ می دهد، نمایش است.

 

فضای مجازی، قواعد فرهنگ واقعی را کمرنگ می کند

وی با اشاره به اینکه بازنمایی از خود، در فضای مجازی ناقص است؛ خاطرنشان کرد: در واقع به این معنا که این فرهنگ، تمامی ویژگی هایی را که در فضای واقعی بر اساس آن طبقه فرهنگی استنباط می شود، ندارد.

حجت الاسلام حق بجانب اضافه کرد: در فضای مجازی، رفتارهایی به صورت قاعده در می آیند که سایر ویژگیهای فرهنگی فرد را نادیده می گیرند و همه افرادی که در فضای مجازی حضوری فعّال دارند، به نوعی در استفاده از آن، دارای زبان یکسانی می شوند که ممکن است با فرهنگ آنها در فضای حقیقی خوانایی نداشته باشد.

این مقام مسئول گفت: فضای مجازی، قواعد فرهنگ واقعی را کمرنگ می کند و در فضای واقعی، در جامعه ایران، قواعد عرفی و قانونی مشخّصی برای مثال در خصوص رعایت حجاب وجود دارد که این قواعد در فضای مجازی و رسانه های نوین، یا به صورت اندکی به نمایش گذاشته می شوند و یا اصلاً به نمایش گذاشته نمی شوند؛ تا جایی که انتشار و تماشای عکس بی حجاب، برای بسیاری از کاربران، امری طبیعی و به هنجار در ‌ مجازی به شمار می آید.

وی همچنین اشاره کرد: فضای مجازی در این روزگار، به سبب غلبه فضاها و محتواهای ناسالم و غیر عفیفانه بر محیط و مطالب سالم و مفید، ناامن و پُرمخاطره است و بیشتر کارشناسان و بزرگان، افراد را از حضور افسارگسیخته و بدون آگاهی در این فضا، منع می کنند.

این کارشناس مسئول ادامه داد: نمونه های بسیاری از انسان های عفیف و محجوب را می توان یافت که با حضور در این فضا، از دایره عفت و حجاب خارج شده اند و بر پایه یک پژوهش، نمره نگرش به حجاب در دنیای واقعی و رفتار عفیفانه در دنیای مجازی در کسانی که کمتر از یک ساعت از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، بالاتر از افرادی است که بیش از یک ساعت از این شبکه ها بهره می برند.

 

 

حجم بالای تصاویر بدحجاب در شبکه های اجتماعی، تفکر غلطی از جامعه واقعی می دهد

وی اضافه کرد: رفتارهای کاربرانی که در فضای مجازی و رسانه های نوین غیرعفیفانه یا کمتر همراه با عفاف است، گاه به نیّت خصومت با عفاف و حجاب و به گونه عامدانه به خلاف عفاف و حجاب است و گاهی نیز این کار با قصد و نیّت بی احترامی به عفّت و حجاب صورت نمی گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد افزود: کاربران به دلیل ناآگاهی یا نداشتن سواد فضای مجازی، مرتکب چنین خطاهایی از جمله راه اندازی پویش هایی همچون: قراردادن عکس بدون حجاب، چهارشنبه های سفید، آزادی های یواشکی و نظایر آن، از نمونه های مبارزه با عفاف و حجاب در فضای مجازی است، می شوند.

وی گفت: حجم بالای تصاویر بدحجابی در شبکه های اجتماعی موجب می شود تا این تصوّر اشتباه در کاربران ناآگاه شکل گیرد که تمام جامعه اینگونه اند و بدحجابی یک رفتار عمومی و عرفی است و این موضوع دقیقاً ترفندی است که در جریان جنگ نرم بر علیه ارزش های اسلامی از جمله حجاب مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پاکدامنی، باعث تعمیق روابط محبت آمیز در خانواده می شود

حجت الاسلام سالاری مکی، مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی در ادامه در گفتگو با خبرگار ما گفت: در مقوله حجاب، عفت زن، غیرت مرد و عزت جامعه نیازمند ضرورت توجه به حیاء هستیم.

وی با اشاره به اینکه حیا به عنوان ارزشی است که در متون دینی مقارن  با عقل قلمداد شده، گفت:  در این رابطه پیامبر اسلام می فرمایند، از ویژگی عاقل این است که حیا از او جدا نمی شود، همچنین در حدیثی  امام کاظم علیه السلام حیا را به عنوان چشمان عقل معرفی کرده اند و به تعبیری بی‌حیاء به لحاظ معنوی کور است.

حجت الاسلام سالاری مکی افزود: انسانی که در جامعه به دنبال تعالی روحی و حتی کسب درجات دنیایی است، قطعاً نیازمند ارتقای عقل خواهد بود و کسی که در امورات مختلف زندگی نتواند بهره مند از موهبت عقل شود نه تنها در امور معنوی خسران خواهد کرد بلکه در امورات دنیای خودش نیز ضرر می کند.

وی خاطرنشان کرد: عفت و پاکدامنی که جزء شاخصه های اصلی امنیت اخلاقی و اجتماعی است و باعث تعمیق روابط محبت آمیز در خانواده می شود، در نگاه امیرالمومنین ریشه در حیاء دارد.

مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی بیان داشت: غیرت مرد و عفت زن که هر دو به صورت مشترک در وجود زن و مرد لازم است، منتها غیرت در مرد و عفت و پاکدامنی در زن به صورت عمومی تصور می شود و الا هم غیرت دینی و هم عفت در عرصه های متفاوت برای زن و مرد ضروری و لازم است.

 

توجه دشمن بر فروپاشی نهاد خانواده از طریق ترویج بی بند و باری

این مقام مسئول گفت: غیرت و عفت لازمه پایداری و قوام روابط خانوادگی و نیز حرمت نگه داشتن بین اعضای خانواده می شود، آنچه امروز از بررسی و دقت در  پرونده های منجر به طلاق، دختران فراری، پارتی های مختلط شبانه، سوء استفاده ها در فضای مجازی ، اقدام به خودکشی در سنین نوجوانی ... بدست می آید، عدم توجه به اصل حیا و به تبع نبود غیرت دینی و عفت عدم تقید به حد و حدود شرعی در روابط بین زن و مرد است.

وی در ادامه گفت: مزید بر این مسائل توجه دشمن به فروپاشی کانون خانواده به عنوان مهمترین پایگاه اصیل جامعه ایرانی و اسلامی با راهبرد ترویج بی بند و باری ،فحشا،منکرات،خیانت و ... است تا بتواند در سطوح بالایی کشور اسلامیت و ایمان مردم را میان تهی کرده و در جنگ شناختی تسلط کامل بر عرصه فرهنگ و اندیشه اسلامی پیدا کند که علنا بسیار خطرناک تر از جنگ سخت افزاری خواهد بود.

حجت الاسلام سالاری مکی اضافه کرد: جامعه ای که اسیر شهوات باشد و جوانی که درگیر و مطیع هوای نفس است دیگر تلاش در عرصه علم و پژوهش نخواهد داشت و نمی‌تواند افتخار آفرین باشد.  

وی ادامه داد: صنعتگر، تاجر و‌ کار آفرینی که به سمت لذت جویی و لهو و پرسه زنی در فضای مجازی و سرگردان شدن در کنار بساط بی عفتی شیطان شد، دیگر نمی تواند رونقی در کسب و کار مملکت خود ایجاد کند، دانشجو و استادی که در این میدان مین گرفتار شود نمی‌تواند داعیه دار انقلابی گری و آرمان‌های ایمانی باشد و دیگر شئون متفاوت اقشار جامعه که برای همه داشتن حیا،غیرت و عفت امر لازمی است.

وی در انتها گفت: زمانی که جامعه ای در این مسائل گرفتار مشکلات شد قطعا نمی‌تواند عزتمندانه زندگی کند چون دشمن درون و دشمن بیرون ،دشمن ظاهر و باطن بر او چیره خواهد شد.

 

 

زن بزک کرده در خارج از منزل به ندرت مورد رضایت همسر است

مریم نریمانی، کارشناس ارشد فقه و مبانی و حقوق اسلامی و محقق حوزه عفاف و حجاب در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: غرب و دشمن برای نابودی اسلام از راه ترویج بدحجابی در جامعه اسلامی در تلاش هستند و باتوجه به اینکه عفاف و حجاب جامعه ای سالم و با ایمان را به دنبال دارد، لذا دشمن و غربی ها سعی دارند تا اسلام را از بین ببرند.

نریمانی اضافه کرد: امروز مردم جوامع غربی شاهد این بوده اند که در پوششی به نام حجاب زنان می توانند در کمال آرامش در محیط کار و جامعه قرار بگیرند و از هر گونه تعرضی به دور باشند، بسیاری از این افراد به سمت حجاب گرایش پیدا می کنند زیرا آرامش یک زن را در حجاب می بینند و به دنبال این تفکر، حجاب و عفاف در جوامع غرب در حال رونق است و به سمت آمار و ارقام بالایی پیش می رود.

وی عنوان کرد: مسئله حجاب یکی از مسائل بسیار مهم، شرعی و دینی است که در دین اسلام به آن بسیار اهمیت داده شده و در چندین سوره قرآن خاصه در سوره نور به این امر مهم که وجود انسان و قداست انسان به آن بستگی دارد پرداخته شده است.

این متخصص حوزه عفاف و حجاب یادآور شد: اثر مثبت حجاب در درجه اول حفظ حرمت و جایگاهی است که زن در خانواده و جامعه دارد و رعایت حد و مرز حجاب در بین اعضای خانواده آرامش بیشتری به محیط خانه و خانواده می بخشد.

وی بیان کرد: اثر مثبت بعدی حجاب حفظ معشوقه بودن زن است، زنی که در خیابان یا محافل دیگر خود را بزک کند به ندرت مورد رضایت همسر بوده و جایگاهش را نزد وی از دست می دهد.

وی با اشاره به اینکه در روایات متعددی بیان شده که زنان و دختران ناموس انبیا هستند، گفت: با داشتن حجاب، ناموس جامعه و رسالت انبیا حفظ می شود، باتوجه به اینکه دین و اسلام در گرو حفظ و انجام مسائل شرعی است که حجاب یکی از مهم ترین این مسائل می باشد.

 

سرآمدترین اثر حجاب، تربیت فرزندانی با ایمان است

نریمانی گفت: با حفظ عفاف و حجاب زن می تواند نقش مربی بودن را به خوبی حفظ کند، زیرا زنی که بی حجاب باشد نمی تواند مادر و یا مربی خوبی باشد و کسی می تواند ارزشها را آموزش دهد که خود دارای ارزش باشد.

وی دوری جامعه از فساد و ایجاد آرامش و داشتن جامعه سالم را از اثرات مثبت حفظ حجاب خواند و ادامه داد: متاسفانه مشکلی که در جامعه شاهد آن هستیم، چشم و هم چشمی هایی هستند که امروز به دلیل اصلی بدحجابی و بی حجابی در جامعه تبدیل شده اند.

این کارشناس ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی سرآمدترین اثر حجاب را تربیت فرزندانی شجاع، باایمان و اهل عمل توسط زنان محجبه عنوان کرد.

وی ادامه داد: این زن باید بتواند با بالابردن اطلاعات از خود دفاع کند، در مقابل دیگران کم نیاورد و اگر به خاطر حجاب مورد تمسخر واقع شد، بتواند پاسخگو باشد.

 

چرا امروز زنان و دختران ما از مسئله حجاب غافل شده اند؟

نریمانی ادامه داد: اما بحث این است که چرا با توجه به اینکه حجاب یکی از مباحث دینی و شرعی در کشور ماست و باید رعایت شود، به این امر پرداخته نمی شود و امروز زنان و جوانان ما از این مسئله غافل شده اند؟ در حالی که در قرآن به صورت واضح به حجاب اشاره کرده است.

این کارشناس عفاف و حجاب با اشاره به اینکه حجاب حق الله است، خاطر نشان کرد: حجاب در واقع حق فرد، همسر و دوستانش نیست بلکه حقی است که خداوند برای بشر قرار داده است، اما امروز جامعه دینی ما از این مسئله فراری است.

وی بیان کرد: از آنجا که یکی از جنبه های انسان راحت طلب بودنش است، همیشه دنبال این است که هیچ سختی را متحمل نشود، یکی از دلایلی که امروز در مقابل بدحجابی، با آن مواجهیم سختی پوشش و چادر  عنوان می کنند.

 

تبلیغات دشمن عامل اصلی انکار حجاب در جامعه است

وی تبلیغات دشمن که در قالب شیطان وارد جان و نفس انسان شده، را عامل اصلی انکار حجاب دانست و گفت: براساس بیان امام (ره) که از " دامن زن، مرد به معراج می رسد"هدف دشمن نابودی این معراج است به این دلیل پایه و اساس و عصمت زن را نشانه گرفته و تمام تلاشش را در جهت از بین بردن آن به کار گرفته است.

این فعال اجتماعی خاطر نشان کرد: زنان و مردان به دلیل عدم اطلاع کافی و غافل بودن در مورد رعایت حجاب و بحث پوشش، تن به خواسته دشمن داده اند و به سمت بدحجابی و بی حجابی پیش می روند، در حالیکه که خیلی از این افراداهل نماز و روزه هستند. 

 

انتهای پیام/ یزدانی


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا