آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۵۰۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ساعت ۱۲:۶
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی خراسان‌شمالی عنوان کرد:‌

تغذیه صحیح، اولین قدم درکنترل دیابت

نسرین علیزاده اظهار کرد: دیابت یکی از چهار بیماری غیرواگیر شایع در جهان و ایران است و رعایت تغذیه مناسب و صحیح در کنترل دیابت نقش بسیار مهم، اساسی و غیرقابل انکار دارد.
تغذیه صحیح، اولین قدم درکنترل دیابت,

به گزارش گروه دريافت خبر عصراترك،‌ نسرین علیزاده، مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی خراسان‌شمالی اظهار کرد: دیابت یکی از چهار بیماری غیرواگیر شایع در جهان و ایران است و رعایت تغذیه مناسب و صحیح در کنترل دیابت نقش بسیار مهم، اساسی و غیرقابل انکار دارد.

وی رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن و درصورت نیاز دارو را از راه های اصلی کنترل دیابت خواند و گفت: تغذیه صحیح، اولین قدم درکنترل دیابت است و اگر بیمار دیابتی با پیروی از یک رژیم متعادل به وزن مناسب برسد از افزایش قند خون جلوگیری می شود.

علیزاده بیان کرد: افراد مبتلا به دیابت بایستی روزانه به شکل متنوع ازگروه های مختلف مواد غذایی استفاده کنند تا مواد معدنی، ویتامین ها و فیبر غذایی که نقش مهمی در کاهش جذب قند در روده دارد، به مقدارکافی به بدن آنها برسد همچنین پیروی از یک برنامه غذایی مناسب شامل مصرف سبزی ها و میوه ها، حبوبات، نان و غلات سبوس دار و لبنیات کم چرب در اندازه مناسب باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت می شود.

وی با اشاره به این که علاوه بر عوامل ارثی، اضافه وزن و چاقی در ابتلا به دیابت نقش دارد، افزود: پیشگیری از اضافه وزن و چاقی می تواند شانس ابتلا به دیابت را کاهش دهد بنابراین مقدار غذای مصرفی باید به اندازه نیاز مصرف شود چرا که دریافت انرژی روزانه بیش از مقدار مورد نیاز، منجر به تجمع چربی در بدن و مقاومت انسولینی شده و خطرابتلا به بیماری دیابت را افزایش می دهد.

علیزاده ادامه داد: دریافت بالای اسیدهای چرب و چربی های اشباع شده که به مقدار زیاد در روغن حیوانی، کره، روغن نباتی جامد، دمبه و چربی های گوشت و … وجود دارد نیز خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد و درعین حال مصرف انواع روغن های مایع ازجمله روغن کانالا یا کلزا باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت می شوند.

وی با بیان اینکه مصرف گوشت قرمز، خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش می دهد، گفت: در مقابل، مصرف گوشت های سفید ازقبیل مرغ و ماهی ارتباط معکوسی با خطر ابتلا به بیماری دیابت دارند.

علیزاده خاطرنشان کرد: مصرف زیاد مواد قندی و شیرین از جمله نوشابه های گازدار و سایر نوشیدنی های شیرین و دارای قند افزوده، شیرینی و شکلات و هم چنین نان های تهیه شده از آرد سفید و تصفیه شده و برنج سفید نیز خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند.

وی عنوان کرد: براساس آخرین توصیه های سازمان جهانی بهداشت میزان قند و شکر مصرفی روزانه باید کمتر از 50 گرم و ترجیحا کمتر از 25 گرم در روز باشد و این مقدار شامل کل مواد قندی است که از همه مواد غذایی در طول روز یعنی قند و شکر، شیرینی، شکلات، مربا، عسل و نوشیدنی های شیرین مصرف می شود.

 

انتهاي پیام/ رحمانی 


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا