آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۸۵۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ - ساعت ۲۱:۱۹

ترس و لرز باغداران خراسان‌شمالی از به گُل نشستن گلستان های گل محمدی

خراسان شمالی یکی از استان هایی است که از کمبود آب به شدت رنج می برد و از سوی دیگر کاهش بارندگی طی چند سال اخیر و بروز خشکسالی موجب شده تا کشاورزان و باغداران این استان به سوی تولید محصولات کم آب طلب پیش روند.
ترس و لرز باغداران خراسان‌شمالی از به گُل نشستن گلستان های گل محمدی,

این استان دارای حدود 280 هکتار گلستان گل محمدی است که قسمت عمده این باغات در شهرستان فاروج ایجاد شده است و سالانه حدود 250 تن گل محمدی از این باغات برداشت می شود اما تولیدکنندگان این گل ها در این استان با مشکلات مختلفی مواجه هستند.

فکر هزینه های کارگری و فروش محصول خواب و خوراک باغداران گل محمدی را گرفته است

رمضان زاده یکی از باغداران فاروجی که دارای یک هکتار گلستان گل محمدی است در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه هنوز غنچه های گل محمدی در این منطقه باز نشده است، گفت: سرما سبب شد تا گل دهی در گلستان های گل محمدی در این استان به تاخیر افتد.

وی با بیان اینکه گلستان های گل محمدی تا هفت هشت روز دیگر به بار می نشیند، افزود: اما امسال برای برداشت محصول دغدغه های زیادی داریم و هم اکنون فکر فروش محصول، هزینه های کارگری و ... خواب و خوراک را از ما گرفته است.

رمضان زاده با اشاره به اینکه طی سال گذشته گل های محمدی را به یکی از کارگاه های تولید گلاب فروخته است، ادامه داد: بخشی از پول حاصل از فروش پرداخت شده است و هنوز رقم حدود 16 میلیون تومان باقی مانده که باید پرداخت شود.

وی اظهارکرد: طی سال گذشته سه و نیم تن گل محمدی از گلستان من جمع آوری شد اما با توجه به سرمازدگی حاصل شده، پیش بینی می کنم مقدار برداشت گل از این گلستان کاهش یابد.

رمضان زاده به هزینه های کارگری نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته برای هر کارگر رقمی حدود 45 هزار تومان هزینه می شد اما با توجه به شیوع ویروس کرونا از یک سو افزایش قیمت کاگری و از طرف دیگر پیدا کردن کارگر نیز تبدیل به دغدغه ای برای ما شده است.

وضعیت فروش گل محمدی امسال بدتر از پارسال

رحمتی یکی دیگر از باغداران خراسان شمالی است که هفت هکتار گلستان گل محمدی در شهرستان فاروج دارد و در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: سرمای اتفاق افتاده در ابتدای فروردین ماه سبب شد تا به بار نشستن باغ ها 15 تا 20 روز در این استان به تاخیر افتد اما پیش بینی می شود میزان گلدهی در گلستان های این استان در سال جاری خیلی خوب باشد.

وی با بیان اینکه دارای کارگاه فرآوری گل محمدی نیز است، گفت: متاسفانه به علت اینکه هنوز گلاب در کشور مصرف سنتی دارد این محصول به سختی به فروش می رسد.

رحمتی تصریح کرد: بیشتر استفاده گلاب در صنعت تولید کیک، شیرینی، شکلات، کلوچه و ... است و این محصول بیشتر در بهمن و اسفندماه مورد استفاده قرار می گیرد اما در سال گذشته به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی مذکور، خرید و فروش گلاب نیز با چالش جدی مواجه شد.

وی خاطرنشان کرد: در کارگاه بنده که یک کارگاه بسیار کوچکی است 40 تن گلاب از سال گذشته دپو شده و هنوز به فروش نرسیده است.

رحمتی با تصریح بر اینکه با توجه به شرایط حاکم به طور حتم وضعیت خرید گل محمدی نسبت به سال گذشته نیز بدتر خواهد شد، گفت: وضعیت خرید و فروش گل محمدی بدتر خواهد شد و از سوی دیگر با توجه به شرایط آب و هوایی امسال پیش بینی می شود تولید گل محمدی نیز افزایش یابد.

وی به هزینه های کارگری نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به ازای جمع آوری هر کیلوگرم گل محمدی مبلغ 30 هزار تومان به کارگر پرداخت شد اما با توجه به افزایش قیمت 50 درصدی هزینه های کارگری امسال باید رقمی حدود 70 هزار تومان به کارگرها پرداخت شود.

این تولیدکننده گل محمدی تصریح کرد: به احتمال خیلی زیاد قیمت خرید گل محمدی امسال افزایش پیدا نکند اما با توجه به افزایش هزینه های انجام شده همچون هزینه های کارگری، رقمی که دست باغدار را خواهد گرفت، کمتر از پارسال خواهد بود که باید این مشکل توسط سازمان جهاد کشاورزی مدیریت شود.

تاثیر ویروس کرونا بر روی بخش بازاریابی محصولات کشاورزی

عبدالله یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا، گفت: برای به کارگیری کارگر در گلستان های گل محمدی در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی مشکلی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: موضوع قیمت خرید گل محمدی نیز بستگی به عرضه و تقاضا دارد و به طور حتم موضوع شیوع ویروس کرونا بر روی آن تاثیر خواهد داشت.

یوسفی ادامه داد: به طور کلی شیوع ویروس کرونا بر روی بخش بازاریابی محصولات کشاورزی تاثیرات خیلی زیادی را داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت نمی تواند برای خرید توافقی این محصول همانند محصول زعفران وارد کار شود تا باغداران کمتر دچار ضررو زیان شوند، تصریح کرد: از آنجاییکه سطح گلستان های گل محمدی در کشور محدود است و تاکنون مشکلی نیز در رابطه با این محصول وجود نداشته، موضوع خرید توافقی نیز برای آن صورت نگرفته است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اما از آنجاییکه گلاب یک محصول فساد ناپذیر است و با دپوی آن تا مدتی از زمان برای این محصول تولیدی مشکلی به وجود نخواهد آمد.

وی تصریح کرد: معاونت تولیدات گیاهی سازمان را برای بررسی موضوع مامور خواهم کرد.

انتهای پیام / ایسنا


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا