آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۷۹۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ساعت ۱۷:۵
رئیس قوه قضائیه:

رویکرد جدید ضد فساد در وزارت بهداشت قابل تقدیر است

رییس قوه قضائیه رویکرد جدید ضد فساد در وزارت بهداشت را قابل تقدیر دانست و گفت: در هر دستگاهی که مدیرانش ضدفساد باشند، فساد آنجا لانه نمی کند.
رویکرد جدید ضد فساد در وزارت بهداشت قابل تقدیر است,

به گزارش خبرگزاری بجنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شواری عالی قوه قضائیه خطاب به وزیر بهداشت افزود: لازم است همکاری کادر درمانی وزارت بهداشت با سازمان زندان ها در ایجاد سلامت و مصون سازی محیط زندان و اطمینان بخشی به خانواده های زندانیان تداوم یابد.
رئیسی اظهار داشت: اگر به نظر تخصصی وزارت بهداشت در اجرای طرح فاصله گذاری و ایجاد محدودیت های اجتماعی زودتر توجه می شد و قبل از عید اجرا می شد، کنترل کرونا سرعت می یافت.
وی خاطرنشان کرد: عنصر زمان در کنترل بیماری های مسری تعیین کننده است و مردم پس از اطلاع از اراده قطعی مسولان، همکاری کردند.
رییس قوه قضائیه گفت: دولت هر چه زودتر بایدها و نبایدهای بهداشتی اداره ها، مساجد، مدارس و بازار  را تدوین و ابلاغ کند.

رئیسی با تبریک اعیاد شعبانیه، ماه شعبان را بستری برای افزایش معرفت نسبت به مقام حق و جایگاه امامت و ولایت و فرصتی برای راز و نیاز با خدا دانست و اظهار داشت: این روزها که با ویروس کرونا مواجه هستیم، آنچه در کنار اقدامات خوب پاسداران عرصه سلامت موجب گره‎گشایی و عبور از این شرایط می‎شود، توکل و توسل و دعاست.

رییس قوه قضائیه یادآور شد: امروز همانند دوران دفاع مقدس و دفاع از حریم و حرم، شاهد جلوه‎های زیبایی از گذشت، ایثار و فداکاری هستیم که خالق آن پزشکان و پرستاران عزیزی هستند که مجاهدانه در عرصه مقابله با ویروس منحوس کرونا و حفظ سلامت مردم خدمت می‎کنند.
 
تشریح اقدامات مقابله با کرونا توسط وزیر بهداشت
 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز که به عنوان مهمان در جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه شرکت کرده بود، با ارائه گزارشی از ظهور پدیده کرونا و سیر شیوع آن در کشورمان و دیگر کشورها، به تشریح اقدامات صورت‎گرفته برای مقابله با این بیماری پرداخت و از حمایت‎های ویژه مقام معظم رهبری از کادر درمان به عنوان ارزشمندترین عامل مهم در تقویت جریان مبارزه با ویروس کرونا یاد کرد.

     سعید نمکی همچنین با تقدیر از حمایت‎ها، پیگیری‎ها و دلجویی‎های رئیس قوه قضائیه و همکارانش از کادر پزشکی و درمانی کشور، گفت: با دمیده شدن روح وفاق ملّی و روح جهاد در کشور، صحنه زیبایی از همراهی و همگامی مردم و مسئولان به وجود آمده است.
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای پایش سلامت عمومی و ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی اظهار داشت: اگر چه مبارزه با کرونا در شرایط تحریمی دشوار است، ولی ما از ابتدا با کمبود داروهای خاص در نظرگرفته شده برای درمان این بیماری مواجه نبوده و نیستیم.
  نمکی ادامه داد: با تشکیل قرارگاه ویژه در نیروهای مسلح به دستور مقام معظم رهبری کار زیبایی شکل گرفت و سپاه و ارتش با ایجاد کارگاه‎ها و نقاهتگاه‎های ویژه، کمک شایانی در تأمین اقلام بهداشتی و تخت‎های بیمارستای کردند و توانستیم با کمک آن‌ها نیازهای کادر درمان را برطرف کرده و خدمات رسانی را ارتقاء بخشیم.

غربالگری بیش از ۶١ میلیون نفر
وی از غربالگری عمومی به عنوان یکی از اقدامات موثر در قطع زنجیره انتقال ویروس یاد کرد و گفت: بعد از راه‎اندازی ایستگاه‎های غربالگری با کمک بسیج پزشکان، تا شب گذشته ۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر غربالگری شدند که ۵۱ میلیون و ۴۴ هزار نفر از طریق تلفن و ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار نفر از طریق سامانه تحت‎نظر قرار گرفتند که ۲۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر حائز پیگیری تشخیص داده شدند. از میان این افراد، ۹۳ هزار و ۷۷۸ نفر در منزل تحت درمان قرار گرفتند و ۱۶ هزار و ۴۹ نفر به بیمارستان‎ها معرفی شدند که از این تعداد هم ۵ هزار و ۳۹۱ نفر بستری شده‎اند.

روند مرگ‎ومیر کاهش یافته‌است
  نمکی با بیان این‎که با اجرای طرح منع تردد که با همکاری دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی و نظامی و وزارت راه عملیاتی شده، اقدامات کنترلی برای قطع زنجیره انتقال کامل شده و اکنون روند مرگ‎ومیر کاهش یافته و شرایط خدمات رسانی در بیمارستان‎ها نیز بهتر شده است.
 وزیر بهداشت در پایان سخنانش با اشاره به اعجاز الهی در کنترل فوری کرونا در کشورمان خاطرنشان کرد: امروز به یک نقطه روشن در کنترل بیماری‎های ویروسی رسیده‎ایم و در آینده‎ای نزدیک دستاوردی از سوی جمهوری اسلامی اعلام می‎شود که ایران را در این عرصه در سطح جهانی در رتبه نخست قرار می‎دهد.
 
لزوم کنترل و نظارت هر چه بیشتر بر فضای مجازی و اطلاع‎رسانی مناسب
در ادامه جلسه، حجت‎الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور و نماینده قوه قضائیه در ستاد ملّی مقابله با کرونا، با تقدیر از عملکرد وزیر بهداشت و همکارانش، بر لزوم کنترل و نظارت هر چه بیشتر بر فضای مجازی و اطلاع‎رسانی مناسب و همچنین نظارت بر فرایند تغسیل و تدفین متوفّیان کرونایی بر اساس موازین شرعی و پروتکل‎ مربوطه تأکید و ابراز امیدواری کرد با اهتمام وزارت بهداشت و زمینه‎سازی برای حضور نیروهای داوطلب در این عرصه، یکی از نگرانی‎های جدی خانواده‎های متوفّیان بر اثر این بیماری برطرف شود. 
 
رسیدگی به مشکلات حقوقی کادر بهداشت و درمان به‎صورت خارج از نوبت
براساس این گزارش، حجت‎الاسلام مرتضوی‎‎ مقدم رئیس دیوان عالی کشور هم در این نشست با تأکید بر آمادگی دستگاه قضائی برای حمایت از حافظان سلامت، گفت: قوه قضائیه آماده است تا به مشکلات حقوقی کادر بهداشت و درمان به‎صورت خارج از نوبت و با اولویت رسیدگی کند. 
 
لزوم پایش سلامت زندانیان هنگام بازگشت از مرخصی با همکاری وزارت بهداشت
در این جلسه، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‎ها نیز در این جلسه با تقدیر از همکاری وزارت بهداشت در تأمین سلامت زندان‎ها و زندانیان اظهار داشت: ریاست قوه قضائیه در نخستین روزهای اسفند ماه و قبل از اعلام شکل‌گیری ستاد ملّی مقابله با کرونا بخشنامه‎ای برای اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط قانونی صادر کردند که بر اساس آن تاکنون قریب ۱۰۰ هزار نفر به مرخصی رفته‎اند.
وی با اشاره به نزدیکی زمان پایان دوران مرخصی زندانیان از وزیر بهداشت خواست که با همکاری دانشگاه‎های علوم پزشکی در سراسر کشور، زمینه پایش سلامت آن‌ها بعد از بازگشت و جداسازی و قرنطینه افراد مشکوک به کرونا را فراهم کند تا نگرانی‎‎های رئیس قوه قضائیه و زندانیان و خانواده‎های آن‌ها در این خصوص برطرف شود.
رییس قوه قضائیه در واکنش به گزارش وزیر بهداشت و پیشنهادات ارائه شده از سوی همکارانش در دستگاه قضا، خاطرنشان کرد که به یقین با همت جوانان به ویژه در حوزه‎های پژوهشی و دانش‎بنیان، شاهد موفقیت‎های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در شناخت، درمان و ریشه‎کنی ویروس کرونا و دیگر ویروس‎ها خواهیم بود.
رئیسی اظهار داشت: انگیزه‎ای که در حوزه علم و دانش کشور وجود دارد، شرایطی را رقم می‎زند که ایران در عرصه پزشکی حرف برتر را برای دنیا خواهد داشت و همه دنیا به‎دنبال استفاده از تجربیات ما خواهند آمد. 
رییس قوه قضائیه با اشاره به همکاری و همراهی مردم در اجرای محدودیت‎هایی، چون ماندن در خانه، پرهیز از سفرهای نوروزی و ترددهای غیرضروری در سطح شهر، آن را نتیجه عقلانیت حاکم بر فضای کشورمان دانست و در عین حال نسبت به تأخیر در اجرای طرح قرنطینه و محدودیت تردد بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت، گلایه کرد.
رئیسی گفت: مردم با دیدن اراده جدی مسئولان، همکاری خوبی برای اجرای طرح قرنطینه خانگی داشتند و نکات مورد تأکید پزشکان و متخصصان و وزیر بهداشت و همکاران ایشان باید از قبل از عید مورد توجه قرار می‎گرفت و این فاصله‎گذاری از همان زمان اجرا می‎شد، اما دیر شد. 
وی اضافه کرد: متخصصان می‎گویند در این مسأله عنصر زمان تعیین‎کننده است و شاید اگر این کار خیلی زودتر انجام می‎شد، الآن نتایج بهتری برای کنترل کرونا می‎گرفتیم. 
رییس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم مداخلات ارکان حاکمیتی در اجرای رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در جامعه، تصریح کرد: هر چه مداخلات بهداشتی بیشتر شود، شاهد کاهش آسیب‎ها و تلفات خواهیم بود و باید این مداخلات را برای حفظ سلامتی مردم افزایش دهیم و مردم هم قطعاً آن را به نفع خودشان می‎دانند.
 وی همچنین خاطرنشان کرد: زنجیره انتقال بیماری باید از هر طریق ممکن و اقدامات لازم قطع شود و دولت، باید الزامات و بایدها و نبایدهای آن را تعیین و به مردم اعلام کند و من مطمئن هستم که مردم هم همکاری مناسبی خواهند داشت.
 
لزوم تدوین پروتکل فعالیت
رییس قوه قضائیه تدوین پروتکل‎های لازم برای فعالیت ادارات، مساجد، مدارس و بازار در دوران بازگشایی آن‌ها بر اساس نظر متخصصان حوزه بهداشت و درمان را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: بی‎تردید هر چه این مسائل و نکات ایمنی شفاف‎تر برای مردم تبیین شود، پذیرش و پایبندی آن‌ها بیشتر خواهد بود. 
   وی از همکاری کادر بهداشت و درمان کشور با سازمان زندان‎ها برای تأمین سلامت زندان‎ها و ایجاد محیطی امن برای زندانیان تقدیر کرد و با تأکید بر همکاری دادستان‎ها در اجرای مصوبات ستاد مقابله با کرونا از جمله طرح فاصله‎گذاری فیزیکی گفت: همکاری قوه قضائیه می‎تواند به یک مساعدت همگانی تبدیل شود که بخش‎های مختلف، خود را اجزای یک مجموعه بدانند و سهم خود را در حرکت ملّی برای تضمین سلامت جامعه ایفا کنند.
 رئیسی با بیان این‎که امنیت و سلامت دو پایه اساسی در جامعه هستند که باید به آن‌ها توجه ویژه داشت، افزود: سلامت جامعه از حقوق عامه است و همه باید از آن صیانت کنند. 
وی ادامه داد: امروز مجموعه بهداشت و درمان کشور در خط مقدم این جبهه قرار دارد و همه بخش‎ها از جمله دستگاه قضایی باید آن‌ها را یاری دهند تا در این میدان جهاد موفق ظاهر شوند. 
 رییس قوه قضائیه با تجلیل از رویکرد جدید فسادستیزی در وزارت بهداشت، گفت که روحیه فسادستیزی عنصری بازدارنده است و در هر سازمان و دستگاهی که مدیر آن فسادستیز باشد، فساد لانه نخواهد کرد و کم کاری شکل نمی‎گیرد. 
 
تشریح عملکرد قوه قضائیه در سال ۹٨
در این جلسه، ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضائیه با ارائه گزارشی از عملکرد قوه قضائیه در سال ۹۸، روند اجرایی مرحله اول طرح تحوّل قوه قضائیه در سال گذشته را تبیین کرد و از آمادگی اجرای مرحله دوم این طرح در سال جدید خبر داد. 
 وی با اشاره به برگزاری سفرهای استانی در سال ۹۸، این سفرها را از اقدامات بسیار مهم سال گذشته دستگاه قضائی عنوان کرد که آشنایی با مسائل قضائی استان‎ها و نظارت بر عملکرد دادگستری‎های کل استان‎ها را به دنبال داشته است.
ذوالقدر خاطر نشان کرد: در برخی از استان‎ها برای اولین بار بود که رییس قوه یا هیأت عالی قضائی به آن استان‎ها سفر کردند و این مسأله در حل مشکلات قضائی مردم استان بسیار راهگشا بوده است. 

مختومه شدن ۴٠٠ هزار پرونده معوق
وی همچنین به کاهش پرونده‎های معوقه پس از صدور بخشنامه رییس قوه قضائیه اشاره کرد و اظهار داشت: در مدت ۳ ماه پس از ابلاغ بخشنامه رییس قوه قضائیه برای تعیین تکلیف پرونده‎های معوقه، از بیش از ۸۰۰ هزار پرونده، ۴۰۰ هزار مورد به نتیجه رسیده و مختومه شده که جز با همت جهادی همکاران قضائی و عنایت ویژه رئیس قوه به این موضوع، امکان‎پذیر نبود.
 رییس قوه قضائیه نیز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابلاغ دفتر دوم طرح تحوّل قوه قضائیه، از اراده جدی این قوه برای اجرای طرح مذکور خبر داده و افزود: در سال ۹۹ سفرهای استانی هم با جدیت بیشتری ادامه خواهد یافت.

شیوه نامه دادرسی در دوران کرونا تدوین می شود
رئیسی همچین با اشاره به شرایط خاص کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا، کمیته‎ای را مأمور تدوین شیوه‎نامه دادرسی در شرایط شیوع این بیماری و ابلاغ آن تا هفته آینده کرد تا فرایندهای قضائی از طریق شیوه‎هایی، چون دورکاری، راه‎اندازی و به‎روزرسانی سامانه‎های برخط و همچنین تشکیل برخی دادگاه‎های خاص با رعایت تدابیر ویژه بهداشتی اجرا شود. 
 رییس قوه قضائیه همچنین به رئیس سازمان زندان‎ها مأموریت داد پروتکل ویژه بهداشتی مربوط به بازگشت زندانیان از مرخصی را با همکاری وزارت بهداشت تدوین و عملیاتی کند.

اراده جدی قوه قضائیه برای اصلاح نظام وکالت 
وی در بخش پایانی سخنانش به اراده جدی قوه قضائیه برای اصلاح نظام وکالت هم اشاره کرد و این اقدام را از الزامات تحوّل در سیستم قضائی کشور دانست.
رییس قوه قضائیه از معاون حقوقی خواست تا با بهره‎گیری از نظرات جامعه وکلای کشور نسبت به تدوین طرحی در این خصوص اقدام شود.

انتهای پیام/ایرنا


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی بجنا