چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

حرف مردم

آخرین اخبار

سرنوشت مبهم کودک ربوده شده در حرم امام رضا (ع)

وعده‌های اقتصادی روحانی چه سرنوشتی پیدا کردند؟/ انتقاد از واردات نعش‌کش به کشور!/ کشف تخلفات برنده یک مناقصه بزرگ

چرا زمین مانند مریخ قرمز نیست؟

توصیه توکلی به روحانی: سراغ رقبایت برو تا دلخوری‎ها رفع شود

انتقال جلسات کابینه امنیتی اسرائیل به زیر زمین!

بریتیش پترولیوم انگلیس هم از ایران رفت

شرکت‌های آلمانی از عواقب خروج ترامپ از برجام در امان نیستند/ خسارت میلیون‌ها اروپایی به واسطه تحریم‌های روسیه

تحلیل واشنگتن پست درباره مطالبات ترامپ از ایران

روزنامه اصولگرا:منتجب نیا بخاطر فشار حسین کروبی،از حزب اعتمادملی رفت

واکنش به شایعه تصادف علی دایی

واردات میلیاردی یک محصول غیر ضروری

سرنوشت مرد افغانی که بعد از تعرض به زن ایرانی،او را کشته است، به قسم خوردن کشیده شد

آغاز رزمایش «کوبالت-۲۰۱۸» در آلماتی»/چین میزبان وزرای فرهنگ سازمان همکاری شانگهای

دو کاری که باید برای حفظ برجام انجام داد

آمریکایی‌ها ایران را با کشورهای عربی اشتباه گرفتند/از ۱+۵ تا ۱+۴

مقاله مهم تئوریسین اصلاح طلبان/حجاریان،الگوی «فشار ازپایین،چانه‌زنی در بالا» را تبیین ایدئولوژیک کرد

بزک اروپا در برجام و تلاش برای انتشار اخبار جعلی علیه روسیه

جزئیات دوره جدید ثبت نام خبرنگاران افتخاری راهیان نور

دستاوردهای مذاکرات سیاسی «آستانه ۹» درباره سوریه

تمدید بحران در ونزوئلا

قلعه‌نویی امروز سرمربی سپاهان می‌شود؟

قیمت نان تغییر می‌کند؟

غفوری و حسینی ۹۹ درصد به جام جهانی می‌روند، کی‌روش به آنها نیاز دارد/ سرمربی تیم ملی به این بازیکنان استراحت داده است و مسئله خاصی نیست

فرصت خدعه به دشمن در پیچ پایانی برجام/ دولت می‌خواهد احتمالات بعید را تجربه ‌کند

ترکیه، فرانسه یا آلمان مکان اردوی تدارکاتی یاران طارمی

کد خبر: ۱۲۹۸۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۱/۳۰

بررسی جولان هالیوود در عربستان

حضور عربستان در بازار هالیوود موید همان قضیه ایدئولوژیک بودن سینما است. امروزه عربستان در بخش اقتصادی و نظامی غرب حضور فعال دارد، حالا در بخش فرهنگی هم حضور فعال پیدا کرده است.
بررسی جولان هالیوود در عربستان,

چندی است که ولیعهد سعودی ظاهرا به دنبال اجرای تغییرات فرهنگی اجتماعی است. تغییر قوانین رانندگی این کشور و اعلام آزادی رانندگی زنان، ورود آنان به ورزشگاه، فتوای اجازه دادن مفتی سعودی برای خروج زنان از کشور بدون اجازه همسر و اخیراً بازگشایی سینماها و امضای قراردادهایی بین سعودی ها و شرکت های سینمایی جهانی برای نمایش آثار سینمای غربی در این کشور. گرچه اهداف ولیعهد عربستان را در بازی قدرت باید بررسی کرد اما نوع به اصطلاح اصلاحات حاکی از نوعی ناسازگاری روند ها با وضعیت عربستان است ، بخصوص در تصمیم اخیر ، یعنی جولان دادن به سینمای هالیود است. قطعا با ورود سینمای هالیود به عربستان شاهد تبعاتی در این کشور خواهیم بود . برای بررسی بیشتر این موضوع  گفتگویی با سعید مستغاثی داشته ایم.

 

سعید مستغاثی از اوایل دهه 70 به وسیله همکاری با بنیاد سینمایی فارابی و فصلنامه این بنیاد وارد مطبوعات سینمایی شد و از آن پس در نشریات مختلف قلم زد. از جمله: هفته نامه سینما، دنیای تصویر، نقد سینما، سوره، اطلاعات بین ‌الملل، فیلم و سینما، فیلم و هنر، آفرینش، بنیان، آیینه جنوب، بهار، نوروز، حیات نو، همشهری، جهان سینما، فیلم نگار و… و در این نشریات مسئولیت ‌هایی از قبیل دبیر سرویس نقد فیلم، دبیر بخش ایرانی، مسئول بخش خارجی و… را برعهده داشت.

مستغاثی در سالهای 1382 تا 1384 سردبیر مجله هفتگی سینما و همچنین رویداد هفته بود. سعید مستغاثی از آغاز تأسیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در سال 1374، عضو آن بود و از سال 1386 وارد شورای مرکزی آن شد و در سال 1387 به ریاست این انجمن انتخاب گردید. وی همچنین در دوره‌های مختلف عضو هیئت‌های داوری این انجمن بوده ‌است و در سال 1387 نیز عضو هیئت داوران بخش فیلم ‌های اول و دوم جشنواره فیلم فجربود. 

مستغاثی از سال 1374 به برنامه سازی در تلویزیون روی آورد؛ ابتدا برای برنامه ‌هایی همچون «سینما تئاتر 74»، «با شما برای شما»، «زن در تاریخ سینما» و «مستند 4» نویسندگی و کارشناسی کرد و سپس با کارگردانی مجموعه مستند داستانی «محراب انقلاب» در سال 1384 وارد جرگه فیلمسازی شد. «حکایت سینما توگراف» عنوان آخرین اثر سعید است که سالها از آخرین تالیفش می ‌گذرد و چند سالی‌ است به مستندهای بلندی که برای تلویزیون (راز ارماگدون، تمدن آسمانی، اینک آخرالزمان) روی آورده.
مستغاثی همچنین فیلم داستانی «راز» را در سال 1385برای مقاومت بسیج نوشته و کارگردانی کرده‌است. در ادامه گفتگوی بصیرت با ایشان آمده است:

 

* ارتباط سینما و سیاست بخصوص در سینمای هالیود چگونه است؟

سینمایی که آن طرف آب ها به وجود آمد و به اصطلاح سینمای غرب، یک مقوله به شدت ایدئولوژیک است. توجه به بنیانگذاران سینما در غرب و آنهایی که از مهاجرنشین های یهودی از اروپای شرقی آمده بودند موید این دیدگاه است. از همان ابتدا هم بر اساس اعترافات و نوشته های بنیان گذاران سینما در غرب به خصوص در هالیود، سینمای غرب به صورت ایدئولوژیک ادامه پیدا کرد، یعنی اهداف، آرزوها و اندیشه های آنها را در خودش داشت. بنابراین سینما از اول در غرب ایدئولوژیک بوده و هست و حالا سیاست هم بخشی از این ایدئولوژیک بودن است و بخش دیگری از آن تفکرات مادی گرایانه غرب است، مثل سکولاریسم، اومانیسم، لیبرالیسم، بی بند و باری و سبک زندگی که همواره در فیلم های جریان اصلی سینمای غرب بوده و هست. این ویژگی به کشورهای دیگر هم نفوذ پیدا کرده، از جمله کشور خود ما و ایدئولوژی صهیونی غرب، در واقع سینمای کشورهای دیگر را سمت و سو داده است. 

* با توجه به رویه سیاسی هالیود، راجع به انگیزه های عربستان برای سرمایه گذاری و همکاری با هالیود نظرتان را بفرمایید.

حضور عربستان در بازار هالیود موید همان قضیه ایدئولوژیک بودن سینما است. امروزه عربستان جزئی از سیستم ایدئولوژیک غرب است، یعنی در واقع آن سیستم را در منطقه نمایندگی می کند و برای آن پایگاه ایجاد کرده است و به عنوان ابزار آن سیستم عمل می کند، مثل حمایت از داعش، طالبان و القاعده. شما الان ببینید عربستان در بخش اقتصادی و نظامی غرب حضور فعال دارد، حالا در بخش فرهنگی هم حضور فعال پیدا کرده است. چه اینکه قبل از عربستان، کشورهای دیگر مثل قطر و امارات این کار را کرده اند. اگرچه عربستان از قبل هم حضور داشته و شبکه هایی مثل ان بی سی ظاهرا متعلق به کشورهای عربی مثل عربستان است و توسط غربی ها اداره می شود و یا شبکه هایی مثل الجزیره که با همکاری مشترک کشورهای عربستان و غرب وجود داشته و حالا یک مقدار بیشتر شده است. 

* به نظر شما جمهوری اسلامی ایران در مقابل این تصمیم و اقدامات بعدی عربستان باید چه اقداماتی را داشته باشد.

باید توجه داشته باشیم که کار فرهنگی کار واکنشی نیست. اگر یک حمله نظامی باشد بله، اما در زمینه فرهنگی باید کنش گر باشیم نه واکنش گر. این چیزی است که متأسفانه ما نداشتیم. نه سینماگر ما و نه صاحب رسانه ما، حتی در مقام دفاع هم نبودند، هر وقت یک حرکتی صورت گرفته ما جواب دادیم. در حالیکه سینما و رسانه ما باید کنش گر باشد و اگر بخواهد واکنش گر باشد همان تعطیل شوند بهتر است. ما فرهنگ پیشرفته و پیشرویی در اسلام داریم. سینما و رسانه ما تاکنون در جهت این فرهنگ غنی حرکت نکرده، باید وارد میدان شود و باید هم جهت با مردم شود، اگر این کار را نکند در واقع ضد مردم حرکت خواهد کرد. 
فرهنگ اسلام پرجاذبه ترین فرهنگ در طول تاریخ است و همواره همه فرهنگ ها در خودش جذب کرده، از فرهنگ مغول و فرهنگ ایرانی گرفته تا فرهنگ اروپایی. همین امروز وحشت غرب فکر می کنید از چیست؟ از اینکه فرهنگ اسلام به شدت دارد در میان آنها نفوذ می کند و جاذبه دارد. حضرت امام چهل سال قبل می فرمایند، اسلام را همانطور که هست به مردم بشناسانید همه جذب آن می شوند. نباید بگوییم اسلام کهنه شده، جذابیت ندارد و مربوط به 1400 سال پیش است، اینها حرف های ارتجاعی کهنه ای است که باید اینها را دور بریزیم. امروز دنیا از جذابیت های غرب متنفر شده است و به دنبال حرف جدیدی است. متاسفانه ما خیلی از تحولات عقب افتاده ایم، آن چیزی که آنها صدها سال پیش کنار گذاشتند، ما تازه دنبالش رفتیم. این ارتجاع و عقب افتادگی را باید درک کنیم و بیشتر غور کنم و خودمان را دست امواج رسانه ها غربی ندهیم و برویم دنبال مطالعه و تحقیق و اینکه اسلام را بشناسیم و بشناسانیم. 

با تشکر از آقای سعید مستغاثی که وقت خود را در اختیار پایگاه بصیرت قرار داده اند.

مصاحبه از: فهیمه عشرتی

پایگاه بصیرت

انتهای متن/

برچسب ها:نظر شما
نام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*: