سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷

حرف مردم

آخرین اخبار

واردات میلیاردی یک محصول غیر ضروری

سرنوشت مرد افغانی که بعد از تعرض به زن ایرانی،او را کشته است، به قسم خوردن کشیده شد

آغاز رزمایش «کوبالت-۲۰۱۸» در آلماتی»/چین میزبان وزرای فرهنگ سازمان همکاری شانگهای

دو کاری که باید برای حفظ برجام انجام داد

آمریکایی‌ها ایران را با کشورهای عربی اشتباه گرفتند/از ۱+۵ تا ۱+۴

مقاله مهم تئوریسین اصلاح طلبان/حجاریان،الگوی «فشار ازپایین،چانه‌زنی در بالا» را تبیین ایدئولوژیک کرد

بزک اروپا در برجام و تلاش برای انتشار اخبار جعلی علیه روسیه

جزئیات دوره جدید ثبت نام خبرنگاران افتخاری راهیان نور

دستاوردهای مذاکرات سیاسی «آستانه ۹» درباره سوریه

تمدید بحران در ونزوئلا

قلعه‌نویی امروز سرمربی سپاهان می‌شود؟

قیمت نان تغییر می‌کند؟

غفوری و حسینی ۹۹ درصد به جام جهانی می‌روند، کی‌روش به آنها نیاز دارد/ سرمربی تیم ملی به این بازیکنان استراحت داده است و مسئله خاصی نیست

فرصت خدعه به دشمن در پیچ پایانی برجام/ دولت می‌خواهد احتمالات بعید را تجربه ‌کند

ترکیه، فرانسه یا آلمان مکان اردوی تدارکاتی یاران طارمی

تعداد نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس به ۲۱ نفر می‌رسد

رئیس پارلمان قزاقستان به مسکو سفر کرد

انصاری در دوراهی پرسپولیس و پیشنهادهای خارجی

الدحیل به جای المساکنی یک مهاجم سطح بالا جذب می‌کند

سقوط یک جرثقیل دیگر در مسجدالحرام+ عکس

قایقرانی در کویر؛ ممکن اما گرفتار در آبشاری از کم‌لطفی‌ها

درمانگاه‌های تخصصی دیابت تأسیس و راه اندازی می‌شوند

تألیف ۳۸ هزار عنوان کتاب مرتبط با قرآن کریم بعد از انقلاب اسلامی/ جمهوری اسلامی با تمام توان در خدمت قرآن کریم بوده است

تعداد نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مجلس به ۲۱ نفر می‌رسد

رئیس پارلمان قزاقستان به مسکو سفر کرد

ملی‌گرایان یونان شهردار تسالونیکی را کتک زدند

پنجمین جشنواره فیلم‌های مازوخیستی ایران در کلن!

کد خبر: ۱۲۳۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
در گفتگو با کارشناس محیط زیست

مصرف 90 درصدی بخش کشاورزی از منابع آبی استان/ بحران آبی در شیروان و اسفراین

کارشناس علوم مهندسی محیط زیست گفت: مصرف 90 درصدی بخش کشاورزی از منابع آبی استان خراسان شمالی اهمیت توجه به صرفه جویی در بخش کشاورزی را گوشزد می کند.
 مصرف 90 درصدی بخش کشاورزی از منابع آبی استان/ بحران آبی در شیروان و اسفراین

هادی مرادی برزل آباد، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم مهندسی محیط زیست، در گفتگو با خبرنگار بجنا، گفت : مصرف 90 درصدی بخش کشاورزی از منابع آبی استان خراسان شمالی اهمیت توجه به صرفه جویی در بخش کشاورزی را گوشزد می کند.

وی افزود:  کاهش شدید بارش و به دنبال آن بحران آبی در شهرستان های شیروان و اسفراین درسال 90 و خشکسالی های پی درپی، مردم را متوجه بحران کم آبی کرده است که متاسفانه برخی مسئولین قادر به درک این موضوع نیستند و به دنبال توسعه صنایع آب بر و مخربی چون پتروشیمی، پالایشگاه و فولاد می باشند، که این صنایع غیربومی، ناپایداری زیستی و بحران آبی را تشدید می کند.

وی ادامه داد: برخی مسئولین استانی هم به دنبال اجرای طرح های بومی وپایداری بخش هایی چون فراوری پشم، نیروگاه های بادی، خورشیدی و… هستند که عملکرد آنها جای تقدیر دارد.

مرادی بیان داشت: در این مبحث جهت جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی، روش های کاهش تبخیر سطحی در” استخرهای ذخیره آب کشاورزی” را معرفی می کنیم.

وی اظهار داشت: در سال های اخیر، احداث استخرهای ذخیره آب کشاورزی افزایش یافته و متاسفانه با افزایش احداث استخرها، هدر رفت آب از مجموع این مخازن، به علت استفاده نکردن از “روش های کاهش تبخیر سطحی” نیز افزایش می یابد.

وی افزود:  برای جلوگیری از تبخیر آب استخر های ذخیره روش های مختلفی وجود دارد که می توان با توجه به شرایط منطقه یکی از این روش ها و یا ترکیبی از آنها را به کار بست.

این کارشناس محیط زیست تشریح کرد: از روش های کاهش تبخیرسطحی آب در استخرهای کشاورزی، می توان این موارد را نام برد:

توپ های پلاستیکی : یکی از روش های کاهش تبخیر سطحی استفاده از توپ های پلاستیکی است و از این روش در کشورهای مختلف استفاده شده که بامکانیسم های زیر مانع از تبخیر شدید آب می شوند.

از مزایای این روش می توان موارد زیر را نام برد:

الف: جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و کاهش دمای آب

ب: جلوگیری از وزش باد روی سطح آب

ج: افزایش فشار سطحی بر آب

توپ های بالک دار : توپک های بالدار،توپ هایی با باله های انتشاری هستند که با افزایش فشار سطحی بر آب وبازیافت بخارات آب از هدر رفت آن جلوگیری می کنند؛ همچنین در این توپ ها علاوه بر جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و وزش باد اگر مقداری آب تبخیر شود مولکول های آب بین باله های توپک و سطح آب قرار می گیرند و با افزایش تبخیر در طی زمان، فشارسطحی بر آب افزایش یافته و تبخیر متوقف می شود و حجم بخارات اضافی به صورت قطره به آب برمی گردد.

 افزایش عمق و کاهش مساحت دهانه: با افزایش عمق و کاهش سطح تماس با نور و باد می توان از تبخیر آب جلوگیری کرد.

ایجاد پوشش های گیاهی و یا احداث بادشکن مصنوعی: یکی از عوامل مهم در تبخیر سطحی ، وزش باد است.با کاشت درخت و افزایش پوشش گیاهی در اطراف استخر می توان از سرعت باد کاست، اگر امکان کاشت درخت و یا گیاه وجود نداشته باشد باید از بادشکن های بتنی و یا سازهای طبیعی دیگر استفاده کرد. های خورشیدی و صفحات فتوولتائیک ویا هگزوکاور: استفاده از پنل های خورشیدی یکی از روش های مناسب می باشد که می توان از تابش مستقیم نور آفتاب و وزش باد جلوگیری کرد و علاوه بر آن تولید انرژی داشته باشیم متاسفانه هزینه زیاد تاسیسات و خرید صفحات فتوولتائیک برای استخرهای ذخیره آب کشاورزی کوچک و متوسط به صرفه نیست.

پلی اتیلن و یا مقاوم پلاستیکی: این صفحات به صورت شناور برروی آب قرار می گیرند و با افزایش فشار سطحی بر آب و کاهش تماس با باد ونور خورشید میزان تبخیر را کم می کنند.

لایه های نانو الکلی و پلیاتیلنی: این لایه های نانو و آبگریز روی سطح آب قرار گرفته و از تبخیر آب جلوگیری می کنند. متاسفانه این مواد در تلاطم های زیاد کارایی خوبی ندارند؛ همچننین باتوجه به اینکه عوامل مختلفی چون سرعت باد، دمای آب،رطوبت محیط ،مساحت سطح تبخیر کننده، و ناخالصی آب بر تبخیر موثر است باید در هر مکان موثرترین عامل شناسایی و بر همین اساس روش مناسب را بکار ببندیم.

مرادی در پایان گفت: با توجه به تعداد زیاد استخرهای ذخیره آب کشاورزی اثرات آنها بر روی محیط زیست می تواند قابل توجه باشد ولی بعلت وسعت کم این استخرها نسبت به وسعت کلی آنها، توجهی به اثرات آنها بر روی محیط زیست نمی شود.

انتهای پیام/

 
نظر شما
نام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*: